Verslo automobilis: nuomotis negalima pirkti. Kur dėti kablelį?

Nov 25, 2020

Verslo automobilis: nuomotis negalima pirkti. Kur dėti kablelį?

Verslo automobilis: nuomotis negalima pirkti. Kur dėti kablelį? 

Pradėjus svarstyti apie naują įmonės automobilį, galima įsivaryti neblogą migreną. Pirkimas, išperkamoji nuoma (geriau žinoma kaip lizingas), įprasta nuoma ar veiklos nuoma – tai tik keletas būdų jūsų automobilių parkui papildyti. Tačiau kaip išsirinkti tinkamiausią? 

Pagrindiniai konkurentai: nuoma versus lizingas

Pirmiausia prieš nusprendžiant, kurį automobilio naudojimosi būdą pasirinkti, rekomenduoju sau atsakyti į kelis klausimus:

  1. Kiek automobilių jums reikia?

  2. Kokia automobilių naudojimo specifika?

  3. Kiek vidutiniškai planuojate nuvažiuoti kilometrų? 

  4. Kokios jūsų finansinės galimybės?

  5. Kokius turite žmogiškuosius išteklius, kuriuos galite skirti automobilių priežiūrai ir administravimui?

Žemiau detaliau paanalizavau du dažniausiai tarpusavyje konkuruojančus automobilio įgijimo būdus: automobilio nuomą ir pirkimą lizingą. Atsakymai į šiuos klausimus turėtų padėti nuspręsti, kuris iš šių būdų yra efektyvesnis būtent jūsų atveju. Nors abu variantai dažniausiai yra gretinami dėl panašios savo mėnesio kainos, savo naudojimo specifika jie yra kur kas skirtingesni nei gali pasirodyti.

Nuomotis, negalima pirkti

Turbūt girdėjote auksinę investavimo taisyklę: pirkti verta tik tokias prekes, kurių vertė ilgainiui auga. Šiai kategorijai priskirti galime nekilnojamąjį turtą, vertybinius popierius, tačiau tikrai ne automobilius. Nors skirtingiems automobilių gamintojams ir modeliams būdingas skirtingas nuvertėjimas, tipinis automobilis pirmais metais praranda 30 proc. savo vertės. Po trijų metų jo kaina sumažėja net iki 50 proc. Nusprendus automobilį pirkti lizingu, dažnai neapsvarstomi ir galimi automobilių pažeidimai, kurie automobilio likutinę vertę sumažina dar greičiau. 

Kone dažniausia mano pastebima klaida, kurią daro besirenkantys, yra tiesioginis mėnesinės lizingo įmokos ir nuomos įmokos lyginimas, nevertinant kylančių rizikų ir papildomų išlaidų. Pavyzdžiui, įprastai neįvertinama tai, jog papildomai kainuos automobilio administravimas: KASKO ir civilinės atsakomybės draudimo išlaidos, automobilio eksploatacija ar jūsų įmonės darbuotojų laikas, prižiūrint automobilius. Nuomojantis automobilį, draudimas ir administravimas jau priklauso standartiniam paketui ir šie įkainiai yra įskaičiuoti į kainą. Prieš perkant automobilį taip pat reikėtų nepamiršti įsivertinti ir apyvartines lėšas, skirtas pradiniam įnašui pirkimo metu. 

Nuomojantis automobilį galima pasinaudoti ir automobilių valdymo paslauga. Ši paslauga ne tik nuima administracinę naštą nuo įmonės darbuotojų, bet ir padeda sutaupyti. Užsisakius valdymo paslaugą yra peržiūrimas automobilių parkas, įvertinamos kuro sąnaudos, ilguoju laikotarpiu įmonei sutaupant išlaidų. 

Darbo praktika rodo, jog įmonėms dažnai nereikia didelio kiekio automobilių vienu metu. Tokiu atveju verta rinktis automobilių nuomą, o ne pirkimą lizingu: nenaudojamu metu automobilis gali būti grąžinamas nuomos punktui be jokių papildomų mokesčių. Nuoma verta rinktis ir tada, jeigu esate plėtros stadijoje ir apyvartines lėšas norite nukreipti į pagrindinę įmonės veiklą – jų nereiks investuoti į pradinį įnašą. 

Nuomotis negalima, pirkti

Visgi automobilio pirkimas turi ir savų privalumų. Nusipirktas automobilis priklausys jums – su visomis laisvėmis ir atsakomybėmis. Automobilį galėsite remontuoti, tobulinti, skolinti ar parduoti. 

Žinoma, yra ir atsakomybių. Nors nuomojantis automobilį ši paslauga kartais jau yra iš anksto įskaičiuota, įsigijus daugiau nei 5 įmonės automobilius rekomenduojama jų administravimą perduoti komandos nariui įmonės viduje arba išoriniam valdymui. Taip užtikrinsite, jog automobiliais bus tinkamai pasirūpinta: lėčiau mažės jų išliekamoji vertė, bus peržiūrėtos ir optimizuotos kuro sąnaudos. Pasitarnauja ir verslo valdymo sistemos, kurios leidžia išskirstyti nuosavų automobilių eksploatacijos sąnaudas ir kuro išlaidas pagal projektus ar buhalterijos objektusobejtkus, sekti automobilių perdavimus tarp vairuotojų, sukurti integraciją su kuro tiekėjais ar matyti naujus pažeidimus. Didesnėse korporacijose šioms užduotims dažniausiai yra skirtas atskiras transporto skyrius. 

Dažną įmonę vilioja ir PVM mokėtojų lengvata. Visgi svarbu nepamiršti, jog ji taikoma tik konkrečioms automobilių naudojimo specifikoms – kroviniams, keleiviams vežti ar nuomoti. Kitu atveju mokesčių išvengti nepavyks. 

Apibendrinant

Kaip jau turbūt supratote, pasirinkimas, kur dėti kablelį sakinyje „nuomotis negalima pirkti“ yra gana individualus – jis priklauso nuo daugybės skirtingų kintamųjų. Trumpai tariant:

  • Automobilį verta nuomotis, jeigu šiuo metu norite investuoti į įmonės plėtrą, nenorite išleisti apyvartinių lėšų pirkimui arba pradiniam įnašui, taip pat nesate numatę transporto skyriaus su bent 2-3 etatais  automobilių priežiūrai ir valdymui. Transporto nuomos partneriai dažniausiai padeda optimizuoti automobilių kiekį, peržiūrėti kuro sąnaudas, siūlo nuolaidas kuro tiekėjams, tad ilgainiui sumažinsite administracines išlaidas.

  • Automobilį verta pirkti, jeigu esate jau pažengęs verslas: turite įdiegtą bei sukonfigūruotą transporto valdymo sistemą, kuri turi integraciją su pagrindiniais kuro tiekėjais, leidžia stebėti važiavimus nedarbo metu, išskirstyti automobilių sąnaudas pagal objektus, peržiūrėti automobilių išnaudojimo efektyvumą, taip pat kelis darbuotojų etatus, kurie prižiūrės automobilių administravimą. 

Jeigu ieškote naujo automobilių nuomos ir valdymo partnerio, parašykite mums – kartu su SPRINT LINE komanda padėsime jūsų įmonei atrasti geriausią sprendimą.